Viotti Competition 2011

Pre-selection of the Piano Competition 2013.

The candidates

 

In red, the candidates admitted to the competition 2013 as winners of a main prize in WFIMC Piano Competitions.

Examiners: Pietro Borgonovo, Ruggero Laganà


Miss Maria Abe, Japan

Miss Fatima Alieva, Russia

Mr. Maulen Alimbayev, Kazakhistan

Mr. Giovanni Alvino, Italy

Miss Marie Amamoto, Japan

Miss Ka Young An, South Korea

Mr. Amane Anzai, Japan

Miss Eunhee Baek, South Korea

Miss MinJung Baek, South Korea

Miss Chantal Balestri, Italy / Switzerland

Miss Beatrice Berrut, Switzerland

Miss Chiara Bertoglio, Italy

Mr. Matteo Cardelli, Italy

Mr. Simon Carrey, France

Mr. Dominic Chamot, Germany

Mr. Sung Chang South, Korea

Mr. Guang Chen, Rep. of China

Miss Tatiana Chernichka, Russia

Miss Lok Yan Jessica Chin, Rep. of China

Miss Eunsun Choi, South Korea

Mr. Sihyun Chun, South Korea

Miss Elisa D’Auria, Italy

Mr. Michael Davidov, Spain

Miss Grana Dikanovic, Montenegro

Mr. Sebastian Ene, Romania

Miss Anna Fedorova, Russia

Miss Mariya Filippova, Ukraine

Mr. Jonathan Fournel, France

Mr. Alexander Gadjiev, Italy

Mr. Pietro Gatto, Italy

Mr. Fabian Gehring, Germany

Mr. Evgeny Genchev, Bulgaria

Miss Maddalena Giacopuzzi, Italy

Miss Daria Goremykina, Russia

Miss Marina Goshkieva, Russia

Miss Caterina Grewe, Germany

Mr. Sasha Grynyuk, Ukraine

Mr. Igor Gryshyn, Ukraine

Miss Yang Guilin, Rep. of China

Mr. Giuseppe Gullotta, Italy

Mr. Chi Ho Han, South Korea

Miss Sun Mi Han, South Korea

Mr. Sang-Il Han, South Korea

Miss Hannah Han, Canada

Miss Aine Hara, Japan

Miss Eunhye Hong,South Korea

Mr. Jae-Weon Huh, South Korea

Miss Young Kyung Hwang, South Korea

Miss Mi-Yeon I, New Zealand

Miss Sabina Im, Australia

Mr. Gianluca Imperato, Italy

Miss Michiko Imura, Japan

Miss Ai Isawa, Japan

Miss Mao Ishida, Japan

Miss Kana Ito, Japan

Miss Seoyoung Jang, South Korea

Mr. Pavlo Kachnov, Ukraine

Mr. Toshihiro Kaneshige, Japan

Miss Shoko Kawasaki, Japan

Miss Sarah Kim, South Korea

Mr. Myunghyun Kim, South Korea

Miss Yoona Kim, South Korea

Miss Sukyoung Kim, South Korea

Mr. DongKyu Kim, South Korea

 Mr. Sungpil Kim, USA

Miss Da-Hae Kim, South Korea

Mr. Jong Yun Kim, South Korea

Mr. Viacheslav Kiselev, Russia

Mr. Basar Can Kivrak, Turkey

Miss Camilla Kohnken, Germany

Miss Eun Jee Kong, South Korea

Mr. Jianing Kong, Rep. of China

Mr. Sergey Korolev, Russia

Mr. Adam Kosmieja, Poland

Miss Anastasia Kozhushko, Ukraine

Mr. Kanji Kozuta, Japan

Miss Young Joo Lee, South Korea

Mr. Jun Yeong Lee, South Korea

Mr. Yun-Yang Lee, Taiwan

Miss Saemi Lee, South Korea

Miss Yu Mi Lee, South Korea

Miss Sunsil Lee, South Korea

Mr. Sangmin Lee, South Korea

Mr. Pierdomenico Leonardo, Italy

Mr. Shuai Liu, Rep. of China

Miss Ilaria Loatelli, Italy

Mr. Roman Lopatynsky, Ukraine

Miss Pallavi Mahidhara, USA / India

Miss Marta Menezes, Portugal

Mr. Alessandro Mercando, Italy

Mr. Christopher Miranda, Canada

Miss Momoko Mizutani, Japan

Mr. Francesco Maria Moncher, Italy

Mr. James Jae Won Moon, Australia

Mr. Amaury Morales, Dominican Republic

Mr. Kishin Nagai, Japan

Mr. Misha Namirovsky, Israel

Miss Chiara Opalio, Italy

Mr. Yuhi Ozaki, Japan

Mr. Alexander Panfilov, Russia

Mr. Ju Young Park, South Korea

Miss Sun Hyun Park, South Korea

Mr. Jinhyung Park, South Korea

Mr. Samuel Sangwook Park, South Korea

Mr. Fiorenzo Pascalucci, Italy

Mr. Francesco Pasqualotto, Italy

Mr. Leonardo Pierdomenico, Italy

Miss Costanza Principe, Italy

Mr. Andrius Racevicius, Lithuania

Miss Daria Rakitianskaia, Russia

Mr. Sid Ramchander, India

Mr. Ido Ramot, Israel

Miss Klara Yoonsoo Rhee, South Korea

Miss Yoon-Wha Roh, South Korea

Mr. Juan Camilo Rojas Gutierrez, Colombia

Mr. Ivan Ruzhentsov, Russia

Mr. Kazuya Saito, Japan

Mr. Ryu Saito, Japan

Miss Arisa Sakai, Japan

Mr. Scipione Sangiovanni, Italy

Mr. Riccardo Schwartz, Italy

Miss Ketevan Sharumashvili, Georgia

Mr. Geunsu Shim, South Korea

Miss Megumi Shimanuki, Japan

Mr. Antoine Simon, France

Miss Herin Sung South, Korea

Mr. Ryutaro Suzuki, Japan

Miss Marika Suzuki, Japan

Mr. Alexey Sychev, Russia

Miss Chie Takenaka, Japan

Miss Mai Teramoto, Japan

Mr. Lev Terskov, Russia

Mr. Rafael Theissen, Belgium

Mr. Daniil Tsvetkov, Russia

Miss Chung-Yi Tung, Taiwan

Mr. Daniël van der Hoeven, Netherlands

Miss Irene Veneziano, Italy

Miss Inessa Volkova, Estonia

Miss Yinuo Wang, Rep. of China

Mr. Jialiang Wu, Rep. of China

Miss Asuna Yamanaka, Japan

Miss Yoonhee Yang, South Korea

Mr. Ivan Yarchevskiy, Russia

Miss Jackie Jaekyung Yoo, South Korea

Mr. Tomoaki Yoshida, Japan

Mr. Nishi Yoshiki, Japan

Mr. Masaru Yoshitake, Japan

Mr. Harun Bugra Yuksel, Turkey

Miss Fifi Zhang, USA

   

October 2014

   

mon tue wed thu fri sat sun
  1 2 3 4 5 
6 7 8 9 10 11 12 
13 14 15 16 17 18 19 
20 21 22 23 24 25 26 
27 28 29 30 31     
              

Subscribe to newsletter here